Sigurnost djece na internetu
Tjelesna kultura: Dobro je znati......

MALE ALI ČESTO VELIKE STVARI KOJE POKAZUJU VAŽNOST TJELESNE I ZDRASTVENE KULTURE U ŠKOLI:

pripremila: Tihana Ruso, prof.

UNAPREĐENJE ZDRAVLJA

Razvojem tehnike život čovjeka je udobniji, ali ne smijemo zaboraviti da se i on sam treba razvijati.

Ako se uspušete dok se popnete do svog stana na 4.-tom katu, što bi tek bilo da imate prijatelja ili prijateljicu na 10.-tom ?! Ništa od igre (lift vam neće pomoći, jer često se kvari)! Fali vam izdržljivosti!

Nositi školsku torbu na leđima danas nije lako, ali nema veće sramote ako vam to mora mama raditi, jer vi nemate snage.

A zamislite situaciju da prema vama juri opasan pas i trebate mu pobjeći. Ako ste  spori nećete uspjeti.

Ima ovakvih primjera bezbroj, ali kad se vaše zdravlje toliko ugrozi da morate posjetiti liječnika, to nije dobar znak. Srce previše lupa, ostanete bez daha, magli vam se u očima, bole vas noge, ruke...a vi ste ti koji to mogu spriječiti i izliječiti.

ZDRAVA PREHRANA

U današnje doba problem pretilosti u male djece, te anoreksičnosti i bulimije kod tinejdžera, sve je češći. Pojesti voće ili zdrav sendvič umjesto čipsa za marendu, dobar je početak. Izgladnjivanjem ne postižete ništa!

Tjelesnim odgojem promiču se prednosti zdrave i hranjive prehrane.

HIGIJENA

Znojenje je sasvim normalno i prirodno, ali osjetiti miris tjelesnog znoja kod drugoga nikome nije ugodno. Sigurno ponekad pomislite da ćete parfemom ili dezodoransom rješiti taj problem, ali varate se! Voda i najobičniji sapun su najbolje riješenje, a njihova svakodnevna upotreba spriječava da do takvog problema uopće i dođe. A ako niste u mogućnosti tuširati se poslije neke aktivnosti, kao što je to poslije tjelesnog u školi, onda je i dovoljno da samo promijenite majcu. Eto, to je bit bijelih majca na koje vas tjeraju vaši profesori tjelesnog.

A čiste teniske.....raditi vježbe na podu puno je ugodnije kad znate da nitko tko je ušao u dvoranu prije nije ugazio u nečiju pljuvačku ili govno.

SAMOPOUZDANJE

Uključivanje u timske ili individualne sportove, jako puno pridonosi stvaranju samopouzdanja. Sam izlazak na teren je nešto posebno. Pobjeda vas čini ponosnim, a porazom prihvaćate da ima boljih ali i ne odustajete da se dalje natječete-borite, jer morate vjerovati u same sebe.

TIMSKI DUH

Timski sportovi, pa čak i sportovi u dvoje stvaraju timski duh. Dok sudjelujete morate funkcionirati kao cijeli tim, a time ste naučili da se organizirate i funkcionirate zajedno.

Učite i komunicirati sa različitim ljudima-djecom.

Navijanje i bodrenje drugih, te čuti kako navijaju i tebe bodre drugi, jako je lijep osjećaj!

RJEŠAVANJE STRESA

Mama i tata će reći da su pod stresom, ali i djeca su pod stresom. Danas škola nije ni malo laka, pogotovo kad se skupe 3 ispitivanja ili testa u tjednu. Najjednostavnijim vježbicama istezanja možete se opustiti. A kad ste jako ljuti na nekoga, puno je bolje udariti šakama vreću, nego pravog krivca J.

DISCIPLINA

Dignuti se ujutro ranije da bi stigli na trening i održali kontinuitet rada, razvija disciplinu kod svakoga. Kasnije nećete dobiti otkaz zbog kašnjenja ili nemara na poslu, a mama i tata će biti ponosni kad sami napravite krevet bez njihovog upozorenja, a da ne govorimo ako domaći rad napišete prije njihovog pitanja.

I ZATO VJEŽBAJTE JER :

Iscrpiti tijelo fizičkom aktivnošću znači i navečer brzo zaspati, a san je od velike važnosti za lijepi ten.

Iscrpiti tijelo fizičkom aktivnošću puno je ljepše od cigareta, alkohola i droge (pa čak i kad vas cijeli svijet ne razumije).

Iscrpiti tijelo fizičkom aktivnošću znači osjećaj ugode koji morate doživjeti!

> Kutak za roditelje