> O školi  > Povijest
Povijest

Sve do prve polovice 19.stoljeća na području Rijeke dubrovačke nije bilo ni jedne škole. Tek sredinom 19. stoljeća tu i tamo se organizira privatno poučavanje djece.Prva osnovna škola u Mokošici otvorena je 1853.godine, a od tada u Prijevoru, Komolcu, Osojniku i Knežici (do 2.svj.rata).Nakon Drugog svjetskog rata otvorene su škole u Petrovu Selu i Sustjepanu, ali zbog malog broja učenika uskoro su prestale s radom.1954./1955.g. sve škole na području Rijeke dubrovačke (Komolac, Knežica, Mokošica i Prijevor) su šestogodišnje, a Osojnik je imao osmogodišnju školu. Šezdesetih godina 20.st. sve su postale četverogodišnje, a nakon toga učenici su nastavljali školovanje u Dubrovniku.1966./1967.g. OŠ Rijeka dubrovačka u Mokošici,s područnom školom na Osojniku, te četverorazredne škole u Komolcu i Prijevoru pripajaju se OŠ Gruž. 1973.g. škola Osojnik je u sastavu OŠ Lapad, a Prijevor, Komolac i Mokošica u sastavu OŠ Miše Simoni (kasnije Marin Getaldić).

Gradnjom stambenog naselja Nova Mokošica, posebice 1978. godine, U Rijeci dubrovačkoj znatno se povećao broj stanovnika, a time i broj djece. 1985./1986.g. utemeljena je današnja škola Mokošica. Izgrađena je zgrada s 8 učionica i 4 kabineta. Tako djeca Rijeke dubrovačke polaze školu u Mokošici, od 1.- 4.razreda. Nakon toga odlaze u Dubrovnik.To je bila prva faza gradnje, a 1989.g. izgrađena je druga faza školske zgrade pa škola dobiva 12 novih učionica i pratećih kabineta. Računajući urede, sanitarne čvorove, kuhinju i magazine ima ukupno 3500 m², zelene površine oko 600m² i igralište 400m². 1989./1990.g. upisana je prva generacija petaša. Nažalost, sljedeću 1991./1992. školsku godinu prekidaju ratne strahote. Tu školsku godinu učenici i učitelji proveli su u progonstvu,u zgradi centralne škole Marina Getaldića na Pločama i u Starom gradu. Dok su učenici i učitelji bili u progonstvu, agresor je u naš školski prostor smjestio svoju komandu.Vrativši se iz progonstva, učenici i učitelji zatekli su devastiranu, opljačkanu i oštećenu školu (nekoliko izravnih topničkih pogodaka).

Roditelji i djelatnici Škole željeli su školsku godinu 1992./1993. započeti u svojoj zgradi. Požrtvovnim radom, mnogim donacijama te uz pomoć Ministarstva kulture i prosvjete RH (tadašnja ministrica, gospođa Vesna Girardi Jurkić 1992.g. posjetila je oštećenu školu) sredili su školske prostore, obojali učionice i tako stvorili osnovne, ali minimalne uvjete za rad.Te godine školovanje je završila prva generacija osmaša. Sljedeće školske godine, zahvaljujući donacijama iz inozemstva, opremili smo informatičku učionicu, prvu na području Dubrovnika. Tako već od 1994./1995.šk.g. naši učenici pokazuju izvrsno znanje na natjecanjima iz informatike (prva mjesta na državnim natjecanjima).

Radi usklađivanja sa stvarnim stanjem i potrebama na terenu, a do donošenja nove cjelovite mreže osnovnih škola na području Dubrovačko-neretvanske županije, Predsjedništvo Skupštine općine Dubrovnik na sjednici, održanoj 6.travnja 1993.g., donosi Odluku o izmjeni mreža osnovnoh škola na području Dubrovnika. Tako je ustanovljeno 6 osnovnih škola, među kojima i Osnovna škola Mokošica, koja je do tada bila u sastavu OŠ Marina Getaldića (kao područna škola). 24. kolovoza 1993.g. registrirana je u Okružnom privrednom sudu u Splitu kao samostalna Osnovna škola Mokošica, koja u svom sastavu ima četverogodišnju područnu školu na Osojniku.1993./1994.šk.g. škola je imala 1155 učenika.

Osnovna škola Mokošica djeluje na području gradskih kotara Mokošica, Komolac i Osojnik. 1.ožujka 1995. g. osnovan je Školski športski klub „Ombla“. Klub je oblik izvannastavnog i izvanškolskog bavljenja učenika športom. Sjedište je u Osnovnoj školi Mokošica, a Klub je član je Školskog športskog saveza Dubrovačko-neretvanske županije. Bavi se sljedećim športovima: nogomet (samo za natjecanje), judo, ritmičko-športska gimnastika, odbojka, košarka, atletika, stolni tenis, rukomet i univerzalna športska škola.Naši učenici postižu vrhunske rezultate u svim ovim športskim disciplinama.
2003. godine,na sveopće zadovoljstvo učenika i djelatnika , otvorena je velika, suvremeno opremljena športska dvorana, a 2006.g. školska knjižnica je preseljena u ljepši i veći prostor. Naši učenici u knjižnici pripremaju projekte,  proučavaju, uče, pišu i primjenjuju znanja stečena na nastavi informatike.
Osobita pozornost posvećuje se estetskom izgledu škole kao i uređenju njezina okoliša.Kroz predavanja i radionice za učitelje, učenike i roditelje uspješno se provodi preventivni program s ciljem prevencije zlostavljanja djece kao i odgoj za ljudska prava, građansku slobodu i demokraciju.
Kako bi nastavni proces bio u skladu sa suvremenom školom i najnovijim trendovima nastavnog procesa, djelatnici Škole uključeni su u seminare Kvalitetne škole, kao i ostale seminare u sklopu stručnog usavršavanja. Već nekoliko godina, zahvaljujući Ministarstvu, naši djelatnici polažu ECDL e- tečajeve i tako stječu osnovna informatička znanja.
Po svom radu i rezultatima učenika (kroz natjecanja) naša Škola je poznata na županijskoj, regionalnoj i državnoj razini.

Mokošica, 7.rujna 2009.g.

Zapisala: Mirzeta Samardžić