JavaScript je lagani skriptni programski jezik koji se upotrebljava za poboljšavanje web stranica, a također može izračunati, potvrditi, upravljati podatcima podacima.Može umetnuti dinamički tekst u HTML i CSS. javascript_logo   U rane dane ljudi su koristili internet za oglašavanje svojih kompanija, a web stranice su izrađene pomoću HTML-a i CSS-a. Ali kako je vrijeme prolazilo, ljudima su bile potrebne web stranice da bi bile privlačnije i interaktivnije. Dakle, neki programeri u Netscapeu odlučili su napisati jezik za manipuliranje HTML elementima u pregledniku. Dakle, rođen JavaScript.

• To je ono što podržava svaki drugi preglednik
  • Lako ga naučiti u usporedbi s drugim jezicima skripta

1. Netflix - Filmovi i TV emisije prikazuju internetsku kompaniju za streaming
  2. Trello - Trello je web-aplikacija za izradu popisa
  3. PayPal - Online sustav plaćanja
  4. LinkedIn - LinkedIn je web mjesto usmjereno na poslovanje i zapošljavanje
  5. Walmart - Trgovac na malo
  6. Uber - Taxi rezervacija
  7. E-bay - Web mjesto za e-trgovinu.

Upotreba JavaScripta je raketna. Upotreba označava potražnju jezika. Potražnja je povećana, a svi su počeli učiti JavaScript, povećala se i upotreba.Iz grafikona možete reći da je jedan od jezika za 2018. godinu, ali što će se dogoditi sljedeće? potražnja_javascripta
Antivirusni programi

Živimo u svijetu gdje je tehnologija svuda oko nas. Doba u kojem živimo često nazivamo informacijskim dobom.

Ne možemo izbjeći prisutnost računalnih tehnologija u našim životima. Kao i sve drugo, tako i upotreba računala ima prednosti i nedostatke. Sami programi računala imaju nedostatke, te da bi zaštitili svoje podatke, moramo ih zaštititi antivirusnim programima.

Antivirusni program ili antivirus je softver koji se koristi za zaštitu, identifikaciju i uklanjanje računalnih virusa, kao i drugih štetnih programa koji mogu uzrokovati probleme u korištenju računala ili oštetiti podatke.

Za razliku od prvobitnih antivirusnih programa, koji su se pojavili 1983.g. i temeljeni su isključivo na tretiranju računalnih virusa, moderni antivirusni program se dizajnira tako da sustav štiti od različitog broja štetnih programa (npr. crva, virusa, trojanskih konja, rookita, špijunskih i reklamnih modula, te još mnogih drugih).

Postoji nekoliko metoda koji antivirusni program koristi za identifikaciju štetnih programa.

Metoda detekcije je bazirana na uzorcima i najčešće je korištena metoda za identifikaciju štetnih programa. Da bi pronašao virus ili neki drugi zlonamjerni program, softver uspoređuje sadržaj datoteke sa sadržajem kataloga uzorka virusa.

Virus može biti ugniježden u samu datoteku, pa se treba provjeriti i njen sadržaj, kao i sadržaj svih njezinih dijelova, ako se radi o složenoj datoteci.

Heruistička metoda je metoda koja se koristi kod novih i nepoznatih virusa. Može se koristiti na 2 načina: analizom i emulacijom datoteka.

Analiza datoteka je proces traganja za sumnjivim programskim datotekama. Slabost ove metode je što može usporiti računalni sustav, dok provjerava veliki broj datoteke.

Emulacija datoteka je metoda koja izvršava program u virtualnom okruženju i bilježi sve akcije koje on izvrši. Analizom se mogu utvrditi, može li program ugroziti računalni sustav.

Dakle, emulator je računalni program koji omogućava da se programski izvršava na platformi, drukčijoj od one za koju je predviđen. Osnovna razlika u odnosu za simulaciju je što emulator pokušava emulirati ponašanje uređaja kojeg emulira.

Na tržištu postoje antivirusni programi koje trebamo kupiti i besplatni antivirusni programi, koji se stalno nude na tržištu.

Većina besplatnih antivirusnih programa ima samo osnovnu zaštitu. Kad skinemo te besplatne antivirusne programe, kao posljedicu dobivamo mnoštvo notifikacija i reklama, jer se i ti programi moraju nekako naplatiti. Ako se uređaj koristi samo za pregledanje ili procesiranje teksta, tada je možda i besplatni antivirusni program dovoljan (npr. kad roditelji stave na mobitele ili televizije zaštitu za djecu da ne smiju gledati neprimjerene sadržaje).

Međutim, ako imamo bilo kakve potrebne i osjetljive podatke spremljene na našem uređaju, a trebamo ih dobro zaštiti uvijek je bolje uložiti u visoko-kvalitetni premium antivirusni program. Bolje je kupiti čak i neki jeftiniji antivirusni program, nego koristiti isključivo besplatne antivirusne programe.

Top 8 najboljih antivirusnih programa u 2020.godini.

1.TOTALAV-kompletna digitalna zaštita
                    -24/7 –skeniranje u stvarnom vremenu
                    -zaštita od: trojana, zlonamjernog softvera, špijunskog softvera, zaštita protiv
                     krađe identiteta