PRVAŠI PROTIV PLASTIKE!

Autor: Elena Čengija, 22. 4. 2024.

„Planet protiv plastike“ - ovogodišnji je slogan koji prati Dan planeta Zemlje koji danas obilježavamo, a cilj mu je potaknuti smanjenje korištenja plastike za dobrobit zdravlja ljudi i planeta. U posljednjih 50 godina plastika je toliko pojednostavnila život ljudi da je život bez nje sada gotovo nezamisliv, a istodobno smo je toliko raširili okolišem da samo rijetki dijelovi Zemlje nisu onečišćeni plastičnim otpadom.

I nas su danas naši prvaši kroz svoje likovne radove podsjetili koliko nam je ovaj planet bitan i koliko svatko od nas brigom o okolišu može poboljšati život svim ljudima na Zemlji.

John McConnell prvi je predstavio ideju obilježavanja Dana planeta Zemlje na konferenciji UNESCO-a 1969. godine, a naziv Earth Day prvi put upotrijebio je 21. ožujka 1969. gradonačelnik San Francisca Joseph Alioto kada je odlučio da će se na području San Francisca službeno održavati Dan planeta Zemlje.

Službeno se obilježava od 1992. godine kada je na konferenciji UN-a usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja, a na prijedlog bolivijske vlade 2009. godine Opća skupština Ujedi­njenih naroda službeno je proglasila 22. travanj međunarodnim Danom planeta Zemlje.