NAUČILI SMO PRIČATI U TIŠINI

Autor: Elena Čengija, 11. 4. 2024.

Ovaj su tjedan učenici 3. i 4. razreda uživali u projektu „10 sati zajedno“, prevoditeljice hrvatskog znakovnog jezika gospođe Kristine Samac. Ovaj zanimljivi program edukacije s ciljem podizanja svijesti o gluhoći i „životu u tišini“ zaokupio je pozornost naših učenika koji su s velikom pozornošću slušali predavanje gospođa Kristine Samac i Tajane Biškupić Andolšek o sustavima komunikacije s gluhim i nagluhim osobama. Posebno su se razveselili praktičnim vježbama tijekom kojih su upoznali ručne abecede i neke osnovne pojmove na hrvatskom znakovnom jeziku.

Hrvatski znakovni jezik sustav je vizualnih znakova koji, uz pomoć posebnog položaja (oblika šake), orijentacije, položaja i smjera pokreta ruke, tvore koncept riječi. Znakovni jezik se ne izvodi samo rukama, već uključuje i držanje tijela i glave te izraz lica koji daju intonaciju. Koristi se najčešće u obiteljima u kojima je dvoje ili više njih gluho, u zajednicama gluhih (sportskim klubovima, kulturnim sekcijama, klubovima umirovljenika) te, nešto manje u školama za gluhe. Znakovnim se jezikom mogu uz podršku prevoditelja, dobiti sve potrebne informacije iz javnog života na pristupačan način. Znakovni jezik nije univerzalan kao što mnogi misle. Svaki znakovni jezik ima svoju vlastitu gramatiku i uči se kao svaki drugi strani jezik.

Više informacija o znakovnom jeziku i specifičnostima komuniciranja sa osobama oštećena sluha možete naći na stranicama Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih http://www.hsgn.hr/