> Rječnik
Rječnik
Prikaži sve izraze koji započinju slovom:
B  E
ili prikaži SVE izraze u rječniku (ukupno: 2 izraza)
prikaži samo izraze, bez opisa

Potraži izraz:

Izraz Opis
Boole, George

(1815 - 1864),  britanski matematičar i filozof.

Izumitelj je Booleove algebre koja je osnova modernih računalnih kalkulacija i smatra se utemeljiteljem računalne znanosti. Boole je prevodio latinsku poeziju sa dvanaest godina. By the time he hit puberty, the adolescent George was fluent in German, Italian and French. Do puberteta, George je tečno govorio njemački, talijanski i francuski. At 16 he became an assistant teacher, at 20 he opened his own school. Sa 16 godina je postao asistent, sa 20 je otvorio vlastitu školu. Tijekom sljedećih nekoliko godina, uglavnom ovisno o matematičkim časopisima posuđenih iz lokalnih mehaničkih instituta, Boole se borio sa Isaac Newtonovom 'Principia "i djelima 18. i 19. stoljeća, francuskim matematičarom Pierre-Simon Laplace i Joseph-Louis Lagrange. He had soon mastered the most intricate mathematical principles of his day. On je ubrzo savladao najsloženije matematičke principe njegova doba. Kad je imao 24 godine, George Boole je objavio svoj prvi rad ("Istraživanja na teoriji analitičkih transformacija"). Over the next ten years, his star rose as a steady stream of original articles began to push the limits of mathematics. Tijekom sljedećih deset godina, počeo je gurati granice matematike.Do 1844  koncentrirao se  na koristi od kombinirane algebre i računa za proces beskrajno male i velike figure, te, u toj istoj godini, dobio medalju Kraljevskog društva za njegov doprinos u analizi. Boole je ubrzo počeo vidjeti mogućnosti za njegovu primjenu algebre za rješavanje logičkih problema. Boole's 1847 work, 'The Mathematical Analysis of Logic', not only expanded on Gottfried Leibniz' earlier speculations on the correlation between logic and math, but argued that logic was principally a discipline of mathematics, rather than philosophy. Djelo "Analiza matematičke logike", je 1847.god.   proširio na Gottfried Leibnizove ranije teorije o korelaciji između logike i matematike, ali je tvrdio da je logika prvenstveno disciplina matematike, ne filozofija.

> Rječnik