Windows7

Autor: Administrator , 18. 11. 2009.

Pripremile: Jelena Mamić, Sandra Hađija, 8.b

Od 22.10.2009. su u Hrvatskoj i u cijelom svijetu dostupni Windows7 (ranije poznati kao Blackcomb i Vienna) - nova verzija operativnog sustava Windows, nasljednika Viste.

Windows 7 (ranije poznata kao Blackcomb i Vienna) je radni naziv nove verzije operativnog sustava Windows, nasljednik Viste. Windows 7 isporučivat će se i u 32-bitnoj i u 64-bitnoj verziji. Serverska varijanta pod nazivom Windows Server 2008 R2 također je u razvoju.

Nove značajke sustava

Windows 7 uključuje brojne nove značajke, kao što su unaprijeđeni sustavi za upravljanje dodirom i prepoznavanje rukopisa,

Poboljšana alatna traka

Alatna traka pri dnu zaslona koristi se za pokretanje programa i prebacivanje s jednoga na drugi kada su otvoreni. U sustavu Windows 7 na alatnu traku možete pričvrstiti bilo koji program tako da uvijek bude dostupan jednim klikom, a ikone na alatnoj traci možete jednostavno prerasporediti klikanjem i povlačenjem. Ikone su uz to i znatno povećane radi lakšeg korištenja.

Poboljšanja radne površine

U sustavu Windows 7 pojednostavnjen je rad s prozorima na radnoj površini. Otvaranje, zatvaranje, promjena veličine i raspoređivanje prozora izvode se više intuitivno. U sustavu Windows 7 jednostavnije je izvođenje radnji koje često obavljate. Sada je, primjerice, jednostavnije usporediti dva otvorena prozora pomoću značajke za poravnavanje. Ne morate ručno mijenjati veličinu otvorenih prozora da biste ih usporedili, već jednostavno dohvatite prozor i povucite ga prema bilo kojem rubu zaslona da bi prekrio polovicu zaslona. Poravnajte prozore na obje strane radi jednostavnije usporedbe.

Da biste vidjeli sve programčiće za radnu površinu, pomaknite miš u njezin donji desni kut. To će sve otvorene prozore učiniti prozirnim te će vaša radna površina i programčići na njoj odmah postati vidljivi. Možda želite ukloniti sve prozore osim jednog. Dohvatite vrh prozora, protresite ga i svi ostali otvoreni prozori minimizirat će se na programsku traku. Ponovo protresite prozor i vratiti će se svi prozori koji su bili otvoreni.

Bolje upravljanje uređajima

Jedna od velikih prednosti osobnih računala jest to što nam omogućuju korištenje tako širokog spektra uređaja. U prošlosti ste morali koristiti više različitih zaslona za upravljanje različitim vrstama uređaja. No u sustavu Windows 7 za povezivanje, kontrolu i korištenje bilo kojeg pisača, telefona i drugih uređaja koji su vam pri ruci koristit ćete samo jedan zaslon za uređaje i pisače.

Nova tehnologija u sustavu Windows 7 pod nazivom "pozornica uređaja" vodi upravljanje uređajima korak dalje. Pozornica uređaja olakšava interakciju s bilo kojim kompatibilnim uređajem povezanim s računalom. Na pozornici uređaja možete vidjeti status uređaja i izvršavati uobičajene zadatke iz jednog prozora. Tamo su i slike uređaja, koje omogućuju da jednostavno vidite što se gdje nalazi.

Skočni popisi

U sustavu Windows 7 posvetili smo pažnju tome da stvari koje najviše koristite zadržimo pred vama. Primjer: nova značajka Skočni popis. Koristan je to način brzog pristupa datotekama s kojima ste radili. Da biste vidjeli datoteke koje ste nedavno koristili, desnom tipkom miša kliknite ikonu na alatnoj traci. Ako desnom tipkom miša kliknete ikonu programa Word, prikazat će se nedavno korišteni Wordovi dokumenti. Uz to, ako neke datoteke želite imati pri ruci, jednostavno ih pričvrstite na Skočni popis da bi uvijek bile prikazane. Na taj su način dokumenti koje ćete vjerojatno trebati udaljeni samo nekoliko klikova.

izvor: http://www.microsoft.com/croatia/windows/windows-7/whats-new.aspx

Sudoku