P.Tibbets, čovjek koji je bacio atomsku bombu

Autor: Administrator , 17. 11. 2009.

U studenom 2007. umro je P.Tibbets, čovjek koji je bacio atomsku bombu na Hirošimu. Na satovima lektire (K.Brückner, Sadako hoće živjeti) - obilježiti ovaj povijesni događaj ljudske gluposti kad je „ u sekundi slika i prilika Božja izvela prvi pokušaj da uz pomoć znanosti uništi samu sebe. Pokušaj je uspio.“ Otvorena je Pandorina kutija, a za svijet počelo atomsko doba.

P.Tibets (Paul Tibbets) je čovjek koji je bacio atomsku bombu na Hirošimu i time usmrtio oko 140.000 ljudi. Znao je u kakvu se misiju upušta, svjesno je odlučio biti njezin sudionik. Nikada nije izrazio žaljenje, čak se osjećao ponosnim zbog svog čina i rekao je da kada bi se ponovo našao u istim uvjetima opet bi bacio bombu. Ne samo da nije optužen niti osuđen za bilo kakve ratne zločine, nego je dobio mnoga odlikovanja američke vojske. Nastavio je vojnu karijeru do kasnih osamdesetih, a 1976. je čak na izložbi (aeromiting) u nekoj pustari u Teksasu, pred brojnim gledateljima iz istog (remontiranog) zrakoplova detonirao atomsku bombu (na sigurnoj udaljenosti od publike). To je planirao učiniti i 1995. na 50-u godišnjicu bombardiranja Hirošime, ali pošto su mnogi smatrali da je to velika uvreda za Japan i za protivnike nuklearnog oružja od toga se odustalo. Umro je 2007. zbog srčanih problema u 92. godini života

(Izvori: en.wikipedia.org/wiki/Paul_Tibbets ; en.wikipedia.org/wiki/Charles_Sweeney)

PAUL TIBBETS, pilot američkog bombardera Enola Gay, koji je 6. kolovoza 1945. izbacio prvu ikad bačenu atomsku bombu - onu koja je sravnila Hirošimu sa zemljom, preminuo je u 92. godini, prenosi Reuters. (1.11.2007.)

Tibbets je preminuo u svom domu u Columbusu, u američkoj saveznoj državi Ohio. Uzrok njegove smrti je nekoliko moždanih udara koje je pretrpio te zatajenje srca.

Kao iskusni pilot, koji je u nekim od svojih prvih misija tijekom Drugog svjetskog rata bombardirao njemački teritorij, Tibbets je kao 30-godišnji pilot B-29 bombardera Enola Gay, koji je ime dobio po njegovoj majci, poslan u ubilačku misiju.

Nakon šestosatnog leta prema Japanu, Tibbetsova je posada na Hirošimu 6. kolovoza 1945. godine, u 8.15 sati, bacila prvu atomsku bombu, nazvanu "Maleni dječak" ( "Little Boy" ) .

"Da je Dante tada bio s nama u avionu, bio bi zgrožen. Grad koji smo samo nekoliko trenutaka ranije vidjeli jasno, obasjanog jutarnjim suncem, sada je nestao u groznom oblaku dima i vatre", rekao je kasnije Tibbets.

Pripremila: Mirzeta Samardžić

izvor:  (www.vijesti.net)