Profesor Baltazar opet s nama

Autor: Administrator , 8. 11. 2009.

Simpatični Profesor Baltazar, animirani lik istoimene serije (Zagrebačka škola crtanog filma), ima svoj dan - Baltazardan. 7.studenog 2009. u zagrebačkom kinu Europa prikazan je film o Profesoru Baltazaru, a cjelodnevni program je nastavljen na Trgu bana Josipa Jelačića. Ime ovom „otkačenom“ liku znanstvenika, koji pomaže svojim sugrađanima riješiti probleme pomoću vrlo kompliciranog stroja, dao je Pavao Štalter.

Serija ima 59 epizoda, a snimljene su u razdoblju 1967.-1971.godine. Profesor Baltazar imao je izuzetan uspjeh i na svjetskim TV ekranima, a posebice u Skandinaviji. Uz Zlatka Grgića, oca Profesora Baltazara, najvažniji kreatori su: Ante Zaninović, Pavao Štalter, Boris Kolar, Milan Blažeković i Zlatko Bourek. Glazbu je napisao Tomica Simović. Početak serije predstavlja film Izumitelj cipela (1967.). Scenarij za ovaj film Grgić je napisao zajedno s B. Dovnikovićem. Od 2005. godine snimaju se novi nastavci ovog crtića. U suradnji Zagreb filma i DVD laba iz Rima 2007. godine počela je restauracija i digitalizacija filma Baltazar.

Popularnost ovog simpatičnog lika ne prestaje. Lik plemenitog profesora Baltazara „uvukao“ se u mnoga srca. Naravno, ne smijemo zaboraviti glazbu Tomice Simovića. Obilježimo i mi dan Profesora Baltazara! Zamolite svoje učitelje hrv.jezika da, u sklopu sata medijske kulture, pogledate neki crtić o Profesoru Baltazaru.

Pripremila: Mirzeta Samardžić

Sudoku