MEĐUNARODNI DAN TOLERANCIJE

Autor: Administrator , 21. 11. 2011.

Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga. To je dan koji nas podsjeća na poštivanje i uvažavanje drukčijih od nas, dan koji nas potiče na snošljivost prema drugima. Generalna Skupština Ujedinjenih nacija je 1996. godine pozvala zemlje članice da ustanove Dan tolerancije u sladu s Deklaracijom o principima tolerancije, koja je potpisana od strane članica 16.11.1995. godine.

Time je UNESCO skrenuo pažnju na brojne međunarodne akte koji se tiču ljudskih prava, uključujući Konvenciju o građanskim i političkim pravima, Konvenciju o eliminaciji svih oblika diskriminacija žena, rasne diskriminacije, kao i Konvencija o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida, te brojne druge......

Na temelju ulomka iz kultnog  romana američke spisateljice Nelle Harper Lee Ubiti pticu rugalicu s učenicima 8.a i 8.c razgovarala sam o rasnoj netoleranciji.

Roman je ovjenčan Pulitzerovom nagradom,a  poslužio je  kao predložak za snimanje istoimenog filma za koji je Gregory Peck nagrađen Oscarom za svoju sjajnu ulogu južnjačkog odvjetnika koji brani crnca optuženog za silovanje bjelkinje. Iako očigledno nevin, ishod njegovog suđenja toliko je predvidiv da ga niti jedan odvjetnik ne želi zastupati - osim Aticcusa Fincha (Pecka na filmskom platnu), najuzornijeg građanina malog južnjačkog grada. Njegovo suosjećanje s optuženim stajat će ga brojnih prijateljstava, ali će zato zadobiti poštovanje i divljenje svoje dvoje djece, što je vrjednije od svih tih izgubljenih „prijatelja“, a istovremeno je svojoj djeci ostavio snažnu poruku - o toleranciji i uvažavanju drugih i drukčijih.

Pripremila: Mirzeta Samardžić, učiteljica hrv. jezika

Sudoku