Hrvatski jezik kao književni jezik u Hrvatskoj

Autor: Nikolina Bubica, 18. 10. 2010.

Stvaranje književnog jezika može trajati stoljećima, a prvi pokušaji stvaranja zajedničkog jezika Hrvata  počinju u glagoljaškoj književnosti 15. stoljeća. Put do književnog jezika, kojim se danas služimo, bio je dug i težak jer stoljećima  je bio rashrvaćivan, a zatirane su hrvatske jezične osobnosti. Ovih dana obilježavamo 163 godine od proglašenja hrvatskog jezika službenim jezikom u svim javnim službama.

23. listopada  Ivan Kukuljević Sakcinski na posljednjem staleškome zasjedanju Hrvatskoga sabora upozorio je narodne zastupnike na potrebu uvođenja službenog jezika u javne službe. Bilo je to 23. listopada 1847. u staroj zagrebačkoj županijskoj zgradi na Markovu trgu. Sabor je Kukuljevićev prijedlog temeljito razmotrio i na kraju proglasio hrvatski jezik službenim u javnoj uporabi. Pobjeda hrvatskoga jezika u predvečerje revolucionarne 1848. bila je plod diplomatske i političke borbe zastupnika u Hrvatskome saboru i u zajedničkome Hrvatsko-ugarskom saboru tijekom pola stoljeća, a još više stvaran uspjeh preporodnih nastojanja da se prihvati i primijeni jedinstveni pravopis i prihvati jedinstveni ilirski, odnosno štokavski jezik u narodnome životu te da se na taj način prevlada regionalna i dijalektalna podvojenost i rascjepkanost hrvatskoga narodnog prostora.
Najveća zasluga zasigurno pripada Ljudevitu Gaju, koji je svojom Kratkom osnovom horvatsko-slavenskog pravopisanja izložio osjećaje cijelog tadašnjeg mladog naraštaja i kulturni program njezina rada.

Nažalost, borba za hrvatski jezik time nije prestala. Nezavidan i težak položaj hrvatski jezik je imao u svim zajedničkim državama ( Austro-Ugarskoj, Kraljevini SHS, Kraljevini Jugoslaviji, SFRJ), sve  do stvaranja samostalne hrvatske države 1990. godine kada su konačno stvoreni uvjeti za sustavnu skrb o hrvatskome jeziku, ali 23.listopada, prije 163 godine, hrvatski jezik je ,zahavljujući Sakcinskom, postao službeni jezik u javnoj uporabi.

Danas je hrvatski jezik normiran i općeprihvaćen oblik jezika, opisan i propisan jezičnim knjigama i priručnicima.

Sudoku

> Zanimljivosti