Međunarodni dan pismenosti - 8.rujna

Autor: Administrator , 7. 9. 2010.

Što je Međunarodni dan pismenosti?

Međunarodni dan pismenosti (International Literacy Day) UNESCO-ova je inicijativa, a cilj je svake godine podsjetiti međunarodnu zajednicu na status pismenosti i obrazovanja odraslih na globalnoj razini. Ideja se javila u rujnu 1965. godine u Teheranu, gdje se održavala Svjetska konferencija ministara obrazovanja o temi iskorjenjivanja nepismenosti. Kao dan obilježavanja odabran je 8. rujna, a UNESCO je s obilježavanjem počeo već sljedeće, 1966. godine.

Pismenost je poznavanje pisma te umijeće čitanja i pisanja.

Nepismenost  je svjetski problem. Prema UNESCO-vim podacima na početku 21. stoljeća u svijetu živi oko 855 milijuna ljudi koji ne znaju čitati ni pisati, a dvije trećine od toga broja su žene.Oko 130 milijuna djece ne mogu redovito pohađati školu.Mnoga djeca prekidaju školovanje, a da nisu naučila čitati i pisati.Prema procjenama UNESCO-vih eksperata 2000. godine bilo je 20%  odraslog stanovništva bez škole.Najviše nepismenih je u državam Afrike, srednje i jugoistočne Azije i Južne Amerike.U Indiji je oko 44% nepismenog odraslog stanovništva, Iraku 60%, Egiptu 45%, Iranu 24%, Turskoj 15%...Od europskih zemalja najviše nepismenih ima Albanija, oko 15%. Prema popisu iz 1981. godine u Hrvatskoj je bilo 8,5% stanovnika bez škole.Na dramatično stanje u Hrvatskoj upozorio je popis 2001.godine, a prema tim podacima od 685 711 stanovnika starijih od 15 godina nema završenu osnovnu školu 19,5%, a od toga je 3% bez škole.

Bitno je napomenuti da različite zemlje imaju različite kriterije definicije nepismenih osoba. Točnije, u nekim državama nepismenima se smatraju oni koji ne znaju čitati ili pisati, a u drugima oni koji ne znaju nijedno od toga.
U svakom slučaju nepismenost je veliki problem jer pismenost  je pretpostavka i za informatičku pismenost.

Informatička pismenost u Hrvatskoj

U Hrvatskoj danas približno polovina građana, starijih od 15 godina, koristi Internet (što je oko 1,700.000 osoba). Njima je korištenje ovog medija postalo integralni dio život
Funkcije komunikacija, informacija, usluga, postaju nezamislive  bez tog medija i čine im život lakšim. Gotovo 1,3 milijuna ljudi oslanja se na pretraživanje, barem se djelomično informira na Internetu, koristi elektronsku poštu, a oko 850 tisuća građana su i  korisnici društvenih mreža. Razvoj i korištenje Interneta ima velike i gotovo nesagledive učinke na pojedinca i društvo u cjelini a život „internauta“ se svakim danom mijenja.
(Izvor:17.02.2010 jatrgovac.com   Rubrika I&A)

Pripremila: Mirzeta Samardžić

Sudoku