Dan planeta Zemlje - 22.travnja

Autor: Nikolina Bubica, 21. 4. 2010.

Dan planeta Zemlje (Earth Day) obilježava se 22. travnja u više od 150 zemalja diljem svijeta.

Na konferenciji UNESCO-a 1969. godine John McConnell je prvi put predstavio ideju obilježavanja Dana Zemlje i iste godine je dizajnirana Zastava Zemlje, a sam naziv Earth day prvi put upotrijebio je 21. ožujka gradonačelnik San Franciscoa Joseph Alioto 1969. g., u proglasu kojim je odlučeno da se u gradu i na područja San Francisca proslavi kao Dan planeta Zemlje.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine.

Dan planeta Zemlje službeno se obilježava od 1992. godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeirou na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.

Povodom Dana planeta Zemlje učenici šestih razreda su na satu prirode razgovarali i davali prijedloge što oni mogu sami učiniti da sačuvaju svoj planet, pa evo nekih njihovih prijedloga:

(pripremila: Nancy Obradović, prof.)

"..upotrebljavati platnene ubruse i maramice umjesto papirnatih salveta i maramica...."

"...ispisivati i kopirati na obje stranice papira...."

"...umotati poklon u novinski papir (strip, TEEN, OK,...)..."

"...nositi vlastite platnene vrećice u trgovinu...."