U ČIJIM KLUPAMA SJEDITI DOGODINE?

Autor: Elena Čengija, 23. 5. 2024.

Ovih su se dana naši osmaši imali priliku bolje upoznati s nekoliko dubrovačkih srednjih škola. Kroz međusobne posjete i interaktivna predavanja saznali su što im se to točno nudi u vidu nastavka njihovog obrazovanja.

U Obrtničkoj i tehničkoj školi imali su priliku prošetati praktikumima, salonima i kabinetima te se na taj način upoznati s dijelom praktične i stručno - teorijske nastave za sva njihova zanimanja. Upoznali su se s tehnološkim i radnim procesima i stekli uvid u poslove pojedinog zanimanja što bi moglo omogućiti lakši odabir njima prikladnog zanimanja. Posebno su se zainteresirali za smjerove automehaničara, elektromehaničara i arhitektonskog tehničara o kojima su puni dojmova pričali svojim kolegama u školi.

Na Danu otvorenih vrata Biskupijske klasične gimnazije Ruđera Boškovića naši su osmaši imali priliku iskusiti kako izgleda školovanje u jednoj od najuspješnijih gimnazija u našoj državi. Osim što se nastava održava u monumentalnom jezuitskom zdanju kojim su prolazili i u kojem su se školovali mnogi poznati svjetski znanstvenici, što ih je oduševilo, za njih je bio pripremljen niz radionica koje su osmislili učenici i profesori škole. Bile su to: Otvorena vrata Školske knjižnice; „Ovo sam ja“ – pedagoško-psihološka radionica; Grecizmi i latinizmi naši svagdašnji; Upoznajmo Gundulića; Jezični savjetnik; Poezija naglas; Dokazivanje šećera i karamelizacija; Mikrosvijet (mikroskopiramo i promatramo stereo lupom); Vamos falar portugues? – početni sat portugalskog jezika; Primjena umjetne inteligencije i tehnologija u nastajanju u nastavi informatike; Geografija na terenu (slike s putovanja u Ohrid) te Filmska didaktička radionica: Sulle orme degli illustri ex-alunni del Liceo Classico.

Kako biti poduzetnik, kako voditi svoj posao, što točno znači biti ekonomist, što radi web dizajner, koji su poslovi upravnog referenta, komercijalsta, poslovnog tajnika i prodavača, naši su osmaši imali priliku saznati u posjetu profesorice i naše bivše učenice Lidije Daničić iz Ekonomske i trgovačke škole. Prof. Daničić održala je interaktivno predavanje u prostorijama naše škole upoznavajući učenike završnih razreda s pozitivnim stranama, ali i izazovima upisa u tu srednju školu. U “ispomoć” joj se pridružila još jedna naša bivša učenica, sada učenica iste škole, Katarina Bojanović, koja je osmašima približila i to uvijek vrijedno “učeničko iskustvo”.

Odabir srednje škole veliki je korak i stresan period kroz koji svi osmaši prolaze na kraju svoje zadnje osnovnoškolske godine, ali uz pomoć ovih iskustava i novih informacija koje su saznali sigurni smo da su se, ako već nisu odlučili, barem približili odluci koja će obilježiti jedan veliki dio njihovog života.