ŠKOLSKA EKSKURZIJA 2015./2016.

Autor: IVANA OBRADOVIĆ, 17. 4. 2016.

Ovogodišnji proljetni praznici stigli su brzo, a s njima i dugo iščekivani odlazak učenika osmih razreda na ekskurziju, na najveći hrvatski poluotok Istru. 30. ožujka, u ranim jutarnjim satima, okupili su se, u Novoj Mokošici, vidno uzbuđeni i sretni osmaši, kao i njihovi razrednici i pratitelji. Ispraćeni pozdravima roditelja uputili smo se na dug, ali sadržajem ispunjen put.

Prvoga dana razgledali smo Nacionalni park Plitvice te uživali u ljepoti i snazi slapova. U večernjim satima stigli smo u gradić Buzet te se smjestili u hotel Fontana. Nakon laganog odmora i večere došlo je vrijeme za disko zabavu u neposrednoj blizini hotela. Veseli i dotjerani učenici uživali su u pjesmi i plesu.

Četvrtak, 31. 3., bio je rezerviran za posjet Puli. Većina učenika prvi je put imala priliku vidjeti veličanstveni amfiteatar te, zahvaljujući lokalnom vodiču, saznati brojne zanimljivosti.  Razgledali smo i centar grada te vidjeli Augustov hram, Slavoluk Sergijevaca i Forum.  Nakon ručka zaputili smo se brodom od Fažane prema Nacionalnom parku Brijuni. Učenici su se oduševili ljepotom Velog Brijuna, vožnjom vlakićem duž otoka, Safari parkom s različitim vrstama životinja, kao i zbirkom prepariranih životinja te arheološkom zbirkom. Puni dojmova učenici su se vratili u hotel, večerali, a zatim se opustili na drugoj disko zabavi.

Trećega dana posjetili smo čak tri grada grada Istarske županije. U Poreču smo vidjeli Eufrazijevu baziliku i glavni gradski trg, a potom smo se zaputili u pitoreskni Rovinj u kojem smo razgledali crkvu sv. Eufemije, Veli trg, Balbijev luk i gradsku vijećnicu. Učenici su prije ručka imali slobodno vrijeme za šetnju uz rovinjsku obalu. Nakon ručka uputili smo se u Rijeku. Učenici su radosno dočekali vrijeme za kupnju u riječkom centru Tower, a zatim smo uživali u šetnji Korzom. Večer je ponovno bila posvećena disko zabavi te druženju u hotelu.

Subota, 2. 4., bio je dan odlaska kući. Prva stanica, prije puta prema krajnjem jugu, bila je Opatija i šetnja Hrvatskom ulicom slavnih. Uslijedio je put prema Smiljanu, rodnom mjestu Nikole Tesle, u kojem se nalazi Memorijalni centar posvećen slavnom izumitelju.  Učenici su pod stručnim vodstvom vidjeli rodnu kuću Nikole Tesle, sobu izuma te ispitnu stanicu iz Colorado Springsa, a pogledali su i kratki dokumentarni film o Teslinu životu.

U večernjim satima stigli smo u Novu Mokošicu. Bili smo umorni, ali radosni i prepuni dojmova. Čitava ekskurzija prošla je u edukativnom, veselom i šaljivom tonu, ugodnom druženju i stvaranju zajedničkih uspomena koje će učenici zauvijek nositi sa sobom kao lijepo sjećanje na osnovnu školu.