OŠ MOKOŠICA postala dijelom zajednice ''SCIENTIX''

Autor: Administrator , 23. 6. 2015.

Ministarstvo obrazovanja Republike Hrvatske jedno je od 30 ministarstava obrazovanja u Europi koja čine Europsku školsku mrežu (EUN). Cilj EUN je unošenje novih tehnologija te načina poučavanja u obrazovne sustave te pomaganje rada spomenutim ministarstvima, školama i učiteljima. Jedan od projekata  koje provodi EUN u ime Europske komisije je i projekt SCIENTIX (The community for science education in Europe) koji se bavi promicanjem i davanjem podrške suradnji učitelja prirodoslovno – matematičke skupine predmeta, takozvanim STEM (science-technology-engeneering-matemathics) učiteljima. Cilj projekta je povezati što više učitelja navedenih predmeta kako bi na što lakši način mogli razmjenjivati iskustva u poučavanju, ali i same radne materijale i projekte....

Prva faza projekta odvijala se od 2009. do 2012. godine. Do kraja ove faze pokrenut je online portal kojemu je cilj prikupljanje svih projekata vezanih za ovo područje obrazovanja, a koji su financirani javnim dobrima. Osim prikupljanja spomenutih materijala, na portalu se organiziraju razni forumi, edukacije i webinari na kojima učitelji mogu izmjenjivati svoja iskustva. Prva faza projekta završila je velikom međunarodnom konferencijom koja je održana u svibnju 2011. godine u Briselu.

Druga faza projekta započela je 2013. godine s ciljem širenja aktivnosti projekta u svim europskim zemljama. Zajednica SCIENTIX kontinuirano organizira radionice za nastavnike diljem Europe. Druga međunarodna konferencija, na kojoj je sudjelovala i učiteljica informatike i matematike u našoj školi – profesorica Nikolina Bubica, održana je u listopadu 2014. godine.

No priča sa zajednicom SCIENTIX tu ne prestaje. U veljači 2015. godine, na jednoj od radionica organiziranih u Briselu, sudjelovala je i profesorica Barbara Sušanj, učiteljica fizike u našoj školi, koja je za sudjelovanje u radionici odabrana između više od 250 prijavljenih učitelja iz cijele Europe. Radionica je održana u Učionici budućnosti (Future classrom lab) prostoru opremljenom najnovijom tehnologijom u svrhu što kvalitetnijeg izvođenja nastave.

U ožujku 2015. godine objavljen je natječaj za odabir SCIENTIX ambasadora svih zemalja sudionica u projektu. Za jednog od tri hrvatska nacionalna ambasadora odabrana je profesorica Barbara Sušanj koja će SCIENTIX, ali i našu školu, predstavljati na raznim događanjima na lokalnoj i nacionalnoj razini, ali i diljem cijele Europe.

Više o zajednici SCIENTIX možete pronaći na:  http://www.scientix.eu/