Međunarodno natjecanje Dabar 2021

Autor: Nikolina Bubica, 12. 11. 2021.

Već tradicionalno učenici naše škole sudjeluju u međunarodnom natjecanju Dabar koje se u našoj državi provodi od 2016. godine kada se Republika Hrvatska uključila u međunarodnu inicijativu Bebras (Dabar). Natjecanje Dabar promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Učenici naše škole sudjeluju u ovom natjecanju od samog početka njegove provedbe u RH.

U nastojanju da se djeci omogući sudjelovanje u natjecanju Dabar u što većem broju natjecanje je osmišljeno kao online natjecanje kojem učenici pristupaju pod nadzorom svojih učitelja u školi, a sastoji se od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Ood 2016. u izradi zadataka sudjeluju i hrvatske učiteljice i učitelji. Dabar se izvrsno nadovezuje na kurikularnu reformu kojom se potiče razvoj računalnog razmišljanja od prvog razreda osnovne škole kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga “Suradnici u učenju” uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a, a pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Ove godine na natjecanju je sudjelovalo 88 učenika predmetne nastave naše škole. Natjecanje se provodi u periodu od 8.11.2021 – 12. 11. 2021., a službeni rezultati natjecanja bit će objavljeni ubrzo nakon službenog završetka natjecanja. Čestitamo svim učenicima na trudu i motivaciji za sudjelovanjem te postignutom uspjehu. Više o samom natjecanju te zadatcima koji su se koristili na prethodnim natjecanjima možete pronaći na sljedećoj poveznici: Dabar – Udruga Suradnici u učenju (ucitelji.hr).