RADIONICE DUBROVAČKOG GOVORA

Autor: Ružica Sikirić, 11. 11. 2020.

Učenici Osnovne škole Mokošica prisustvovali su jesenskom ciklusu radionica dubrovačkog govora koje, već četvrtu godinu zaredom, organizira dubrovačka podružnica Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje u suradnji s Dubrovačkim knjižnicama. Radionice su po prvi puta održane virtualnim putem, a u njima su sudjelovali naši učenici šestih i sedmih razreda. Voditeljica radionice je nastavnica Hrvatskoga jezika Nikolina Kuraica koja je učenicima predstavila prigodan ulomak „Bez Straduna nikad se nije moglo" autorice Nade Skatolini, dok su autentični izgovor teksta učenici mogli čuti u videozapisu dubrovačkog glumca Edija Jerteca. Učenici su u tekstu prepoznavali dubrovačke riječi i uspoređivali ih s riječima hrvatskoga standardnog jezika upoznavajući tako leksičku, fonološku i morfološku razinu dubrovačkog govora. Cilj radionica je razvijanje svijesti kod učenika o vlastitom govoru i njegovo približavanje mlađim naraštajima kroz nastavne aktivnosti. Drugi ciklus radionica planiran je za proljeće iduće godine, a sudeći po interesu naših učenika, odaziv će ponovno biti velik.