PORUKA RAVNATELJICE UČENICIMA I RODITELJIMA

Autor: IVANA OBRADOVIĆ, 9. 4. 2020.

Dragi naši učenici i roditelji, nadam se da ste se svi polako navikli na nastavu na daljinu i na nastavu preko televizije te se nadam da će idući tjedni nastave koji nam dolaze biti malo lakši. Nadam se da ste mi dobro i da uživate u toplini svoga doma.

Nakon Uskrsa nastavljamo s nastavom na daljinu pa ponavljam kako su uz vas, kao i do sada, vaši učitelji koji će vam biti svakodnevna potpora u učenju te da ne trebate učenjem opterećivati svoje roditelje - osim igranjem i zajedničkim druženjem.

Učitelji će vam dostavljati materijale za rad svaki dan od 8.00 sati tako da možete aktivnosti, odnosno školski rad za taj dan izvršiti u periodu od 8.00 do 13.30 sati te povratno tražiti pomoć od vaših učitelja ukoliko vam nešto nije jasno. Nakon toga slijedi odmor i bilo bi dobro kad biste krenuli u 15.00 sati rješavati što su vam vaši učitelji zadali.

Također, ukoliko vam je potrebna dodatna pomoć, osim učiteljima, možete se obratiti  pedagoginji, psihologinji i defektologinji škole koje će vam pomoći u rješavanju svakodnevnih zadataka.

Molim vas da nakon 20.00 sati ne pristupate svojim računalima nego da se lijepo odmorite i pripremite za spavanje.

Dio učitelja za učenike od 5. do 8. razreda postavlja materijale navečer u periodu od 19 do 24 sata za idući dan zbog opterećenosti sustava i zbog velikog broja razreda koje imaju te zbog pripreme materijala za nastavu na daljinu. Stoga vas ovim putem molimo da ne otvarate, odnosno ne čitate materijale prije sutrašnjeg dana, odnosno prije 8 sati ujutro ukoliko vam je taj predmet sutradan po rasporedu.

Učitelji će kao i do sada pratiti vaše aktivnosti i uvažavati kada ne stignete nešto napraviti na vrijeme, npr. ukoliko je više djece doma na jednom računalu ili ukoliko imate tehničkih poteškoća.

Ovi prijedlozi su za vas, dragi učenici, kako bi vam olakšali rad jer ne tražimo od vas da u realnom vremenu pristupate svom školskom radu, već da u jutarnjim satima pa sve do 13.30 sati pokušate završiti školske aktivnosti.

Znamo da vam je teško bez vaših učitelja kao što je i njima teško bez vas, ništa ne može zamijeniti njihove riječi podrške i potpore kao niti vaše povratne informacije njima.

Nakon što se popodne lijepo odmorite,  pristupite izvršavanju domaćih zadataka i tražite pomoć od učitelja i Stručne službe koji su vam dostupni od 8.00 sati ujutro do 20.00 sati navečer.

Usmene i pisane provjere će se, kao i dosada, najavljivati učenicima kao i načini njihove provedbe.  Učitelji će upoznati učenike s točnim terminom i načinom pristupanja provjeri koji su otprije poznati učenicima, stoga nema razloga za zabrinutost. Učitelji su broj pisanih provjera smanjili  i prilagodili specifičnim okolnostima nastave na daljinu. Nove termine provjera iz svih predmeta naći ćete u vremeniku pisanih provjera u e-Dnevniku.

Dragi roditelji, ovim putem vas molimo da svoju djecu potičete u svakodnevnim aktivnostima i u prijedlogu rasporeda koji smo vam dostavili, da od 8.00 sati ujutro do 13.30 pokušaju izvršiti svoje školske obveze, a iza 15.00 sati neka krenu izvršavati svoje  domaće zadatke.

Nije ovo ništa novo, znali su učenici zaboraviti  domaći rad i u normalnim okolnostima, znali su na satu ne raditi ništa, ali su imali učitelje koji su im zajedno s vama ukazivali na važnost radnih navika te ih usmjeravali, odgajali i pripremali za život.

I na kraju, dragi roditelji, molim vas da i dalje budete podrška svojoj, ali i našoj djeci, jer znam koliko vam je svima teško u ovoj situaciji koju jedino zajedničkim snagama možemo prebroditi.

Neka učenje i škola budu nastavak svakodnevnih uobičajenih aktivnosti jer ovaj način nastave nije moguć bez vaše podrške i vašeg poticanja djece, a naši učitelji su tu svakodnevno za njih da im prenose znanja, ne samo obrazovna, nego i ona životna te da im budu oslonac kao što su i do sada bili.

Neka nam ovo zajedništvo pomogne da prebrodimo ovu situaciju, neka škola bude mjesto gdje će djeca provesti dio dana bez obzira napisali domaći rad ili ga ponekad preskočili, bez obzira ukoliko im se ponekad ne da ništa pročitati, ali neka bude mjesto gdje će razmjenjivati svoja znanja, iskustva, dojmove, šale, viceve sa svojim učiteljima i prijateljima i kako bi ovo vrijeme što prije prošlo te kako bi se što prije vratili u svoje školske klupe.

Petra Đapić Caput