RADIONICA PLETENJA MASLINOVIH GRANČICA

Autor: IVANA OBRADOVIĆ, 15. 3. 2016.

Radionica pletenja maslinovih grančica održana je 10. ožujka 2016. u 17 sati u organizaciji Učeničke zadruge Tezoro. Na poziv predmetnog učitelja glazbene kulture Laszla Totha učenike je s vještinom pletenja maslinovih grančica upoznala gospođa Senka Kovačević. Gospođa Senka otkrila nam je da se ovaj običaj održao u Marinskoj općini u blizini Trogira, a prisutan je u još nekim dalmatinskim mjestima. Maslinove grančice obično nose djevojčice na Cvjetnicu. Grančica se čuva godinu dana, od Uskrsa do Uskrsa, i nikako se ne smije baciti, već se spali ili zakopa u zemlju. Listići maslinove grančice nekada su se nosili u polje ili u štalu radi blagoslova.

Učenici i učitelji OŠ Mokošica s veseljem su pristupili zahtjevnom pletenju maslinovih grančica te se tako upoznali s još jednim vrijednim hrvatskim običajem.

Fotografije s radionice možete pogledati ovdje.

Nika Lučić i Iris Raič