NOĆ KNJIGE 2021.

Autor: Ružica Sikirić, 7. 7. 2021.

Jubilarna, deseta Noć knjige u ovoj 2021. - Godini čitanja, zaista je bila posebna. Tematski  je bila posvećena ljekovitoj moći knjige, a da knjige imaju ljekovitu moć, ne trebamo uopće sumnjati. Ovo je važna godina za čitanje u Hrvatskoj - osim što je proglašena Godinom čitanja, proglašena je i Godinom Marka Marulića, jer punih je 500 godina od objavljivanja njegove Judite. Zbog Marulića i Judite koju je upravo na taj dan završio, svake godine obilježavamo i Dan hrvatske knjige, 22. travnja. Nakon njega slijedi Dan sv. Jurja, 23. travnja, kad se tradicionalno darivaju knjige i ruže te se obilježava kao Svjetski dan knjige! Sve te divne dane zagrlila je Noć knjige,  "unatoč i usprkos".
Mi smo knjigu i čitanje proslavili na način na koji su nam mogućnosti dopuštale. Čitalo se u školi, a čitalo se i doma. Učenici su slikali doma svoj knjižni kutić sa svojim omiljeni knjigama, svoj kutić gdje se opuštaju, gdje najviše vole čitati, kantunić svoje kućne biblioteke (apoteke!), knjige koje su im najdraže, knjige koje su im obilježile djetinjstvo.
Ovogodišnju Noć knjige nismo proveli na vanjskim manifestacijama, ali još jednom smo se uvjerili koliko su „kućni knjižni kutići“ neprocjenjivi, pogledajte!

Irja Jerković, školska knjižničarka