Poštovani učenici, profesori i prijatelji naše škole

Čast mi je predstaviti vam novu rubriku na našoj školskoj stranici! Uređivat će je četiri učenice naše škole, uz moju pomoć, a nosit će naziv „Matilda i učenici“.Te učenice su Glorija Ljuban, Lora Mirčić, Nika Milutinović i Zrinka Udženija. Hmmm,  sigurno se pitate tko je sad Matilda?! To sam ja. Ja sam pametna sovica koja će vam iz mjeseca u mjesec, u ime već spomenutih učenica, iznositi različite teme s kojima se profesori i učenici tijekom školske godine susreću. U njima ću tijekom godine iznositi mišljenja učenika o različitim stvarima koje svakodnevno obavljamo, susrećemo ili  nalazimo u školi i učenju.  Također, neću  zanemarivati ni mišljenja naših profesora. Nastojat ću izabrati teme koje će svima biti zanimljive i poučne.

Mjesec knjige-lektira kao svakodnevica

Autor: Nika Milutinović, 12. 12. 2012.

Dragi moji,

Evo, malo pomalo, stigli smo i do drugog članka na našoj novoj stranici. Pošto je prošli mjesec bio Mjesec knjige (15.10.-15.11.) smatrala sam da bi bilo prikladno da tema slijedećeg članka bude upravo lektira.

Odabrala sam lektiru jer je to uvijek knjiga koju bi svi učenici trebali pročitati. Jako dobro znamo da ne vole svi čitati lektiru i da nemaju svi ista mišljenja o njoj.......

Tako mnogi smatraju da je nepotrebna jer im oduzima puno vremena, previše je duga, neke su, kažu učenici, '' Jednostavno glupe, radnja im je dosadna''. Ima i učenika koji misle da je lektira vrlo korisna jer im poboljšava rječnik i približava im sliku o drugim ljudima, državama ili nekim situacijama. 31% njih željelo bi da lektira bude aktivna i kod stranih jezika!

Na pitanje ''Pročitaš li svaku lektiru?'' 75% njih odgovorilo je da, a 25% ne.

Vrlo dobro znamo da ne žele svi čitati cijelu lektiru. Stoga je često pročitamo u vodiču ili na internetu. Varaju se oni koji misle da će ''proći'' jednako dobro ako  pročitaju vodič kroz lektire umjesto knjige. Rezultati koje smo dobili ovom anketom govore nam da 62% učenika ne dobije istu ocjenu kad pročita vodič i kada pročita knjigu. S obzirom da  74% učenika rijetko ili gotovo nikad ne čita vodič ili sažetak na internetu smatram da je to dosta dobra situacija. Još uvijek čitamo knjige!

Kad prođe mjesec dana, dođe trenutak kad se lektira odgovara. Većina učenika pročita lektiru, ali zbog treme im se dogodi da jednostavno nešto zaborave. Postavila sam pitanje kako se ponašaju u takvoj situaciji: 23% njih će nešto izmisliti, 49% će šutjeti,a 28% će čekati da im netko šapne odgovor.

A oni koji nisu redoviti u čitanju lektire? Što je s njima?
Hmm…. svi oni imaju istu ''taktiku'': njih čak 91% će zamoliti prijatelja da mu prepriča lektiru na školskom hodniku!

I na kraju ta se lektira treba odgovarati! Učenici kažu (56%) da im je draže usmeno ispitivanje. Za one učenike koji još uvijek vole čitati, a lijeni su otići do knjižnice ili to zaborave napraviti na vrijeme spomenimo da postoji na internetu usluga e-Lektire gdje možemo pronaći velik broj lektira za osnovnu i srednju školu u njihovom originalnom digitalnom izdanju. Pored tekstova tu možete pronaći mnoštvo zvučnih i video zapisa vezanih za pojedina djela te bilješke o piscima.

> Matilda i učenici