2013-10-19 19:24:48

Svjetski dan jabuka

Obilježavanje Dana jabuka 21. (ili 20. !?) listopada započela je organizacija Common Ground 1990.godine u Londonu, a s ciljem promicanja zdravstvenih vrijednosti i demonstracije mnogobrojnih sorti jabuke koje se u Engleskoj uzgajaju. Tako je jabuka predstavljena kao simbol fizičke, kulturne i genetske raznolikosti koju je neophodno očuvati.

S vremenom su tradiciju obilježavanja Dana jabuka prihvatile razne ustanove i  brojne škole diljem svijeta. Na taj način promiču  važnost jabuke u zdravlju i prehrani ljudi. Jabuka spada među najkorisnije namirnice jer je bogata vitaminima C, A, E, B1, B2, B6, beta karotenom, vlaknima, kalijem, kalcijem, fosforom, željezom, magnezijem i ugljikohidratima. Budući da u jabuci ima 85 do 90 % vode, ona  uspješno osvježava i gasi žeđ. Ona  je učinkovita u borbi protiv  virusa i bakterija, štiti organizam od prehlade, a također smanjuje rizik od pojave karcinoma debelog crijeva. Pošto sadrži mnogo kalija, djeluje i kao diuretik (potiče izlučivanje suvišne tekućine). Jabuka pozitivno utječe i na rad bubrega, jetre i žuči, pomaže kod stresa, umora i nesanice. Višestruko je korisna za cijeli organizam i sve organe jer jača imunitet.

 Stablo jabuke najčešće je kultivirano stablo na svijetu, a kao divlje raslo je u Europi još u predpovijesno doba. Pitoma jabuka podrijetlom je iz južnog Sibira i Azije, a Grci i Rimljani uzgajali su različite sorte. Vjeruje se da postoji oko 10 000 sorti jabuka.

I na kraju, sjetimo se one narodne: Jedna jabuka na dan i doktor iz kuće van“.

Pripremila: Mirzeta Samardžić


Osnovna škola Mokošica